Bara Bada Bastu. Toivoisin, että Suomessa ei korostettaisi suomalaisia perinteisiä tapoja suomalaisuutena, vaan viisautena. Tietokonekauden alkuaikoina se oli lähes meemi sanonta, että älä koske tietokoneeseen, jos se toimii. Itselläni on kokemusta asiasta, koska esimerkiksi 1990 luvun alussa en millään malttanut olla kokeilematta jotain uutta kalliiseen 80386DX koneseeni, missä oli peräti yksi mega keskusmuistia.
Meemin taustalla on se viisaus, että kun jokin toimii hyvin, niin sitä ei saa mennä korjailemaan, jos on uskovainen. Mutta. Se, mikä toimii hyvin, ei voi koskaan johtua kulttuurista tai uskonnosta, vaan pelkästään älykkyydestä. Älykkyydellä aikaan saatu toiminto ei voi koskaan olla minkään kulttuurin tai uskonnon aikaansaannosta. Älykkyydellä tehdään hyvin toimivia laitteita niille, joilta puuttuu rohkeus ajatella jotain uutta. Mutta, itse älykäs ei voi koskaan lopettaa etsimästä jotain uutta ja kokeilemasta jotain, joka saattaa jopa rikkoa kaiken.
Kokeillessaan uusia parametreja älykäs ihminen jättää taakseen vanan hyvin toimivia juttuja, joista muodostuu kulttuuria uskovaisille. Mutta älykäs ihminen ei voi koskaan olla itse sitoutunut mihinkään kulttuuriin tai uskontoon.
Äly ei voi koskaan tuottaa kulttuurisia tekoja tai uskonnollisia ajatuksia. Älykkäät ihmiset ovat aina olleet ja tulevat aina olemaan uskonnollisten, puolueellisten ja kulttuuristen ihmisten vihan kohteina, koska älykäs ihminen tuo esille uutta, joka ei ole mistään kotoisin.
Ihmiset, jotka haluavat pitää kiinni uskonnosta, kulttuurista tai ideologiasta, eivät pysty tuomaan mitään uutta maailmaan. Monikulttuurinen kansa tai maailma ei lisää yhtään mitään uutta mihinkään, koska myös monikulttuurisuudessa on kyse siitä, että yksittäiset ihmiset uskovat vain yhdenlaiseen uskomukseen. A. Eisteinin väitetään olleen uskonnoltaan juutalainen, mutta hänen ajattelunsa ei varmasti voinut kuulua minkään uskonnon tai kulttuuriin omaksi.
Ihminen joutuu sanoutumaan irti kaikista uskossysteemeistä, jos hän haluaa ajatella jotain uutta, koska muutoin hän kokisi olevansa syntinen, jos hän havaitsisi, että nyt tuli ajateltua harhaoppisesti.
Kaikki uusi on aina harhaoppisuutta. Kaikki hyvin toimivat asiat ja laitteet eivät koskaan ole syntyneet puhdasoppisuudesta, vaan ne ovat puhtaasti vääräuskoisten tekosia.
Otetaan esimerkiksi sauna. Saunan sanotaan olevan suomalaista kulttuuria, mutta milloinkaan suomalaisuudessa saunaa ei ole ensin ollut olemassa suullisena tai kirjoitettuna perinteenä. Sauna on ollut puhtaasti jonkun älykkään ihmisen täysin saatanallinen keksintö, josta tuli kulttuuria vain siksi, että sauna tuntuu mukavalta paikalta jokaisen sellaisen ihmisen mielestä, jolla on pienin mahdollinen määrä rohkeutta astua saunaan.
On varmaan miljoonittain ihmisiä, jotka pelkäävät kuollakseen kaikkea, joka ei liity heidän uskomuksiinsa, jolloin sellaiset ihmiset keksivät vaikka tekosyitä. miksi he eivät tykkää saunasta. Suomalaisten ei tarvitse alkaa hokea uskomuksia, jos he eivät halua saunaan, mutta toista on maahanmuuttajien, joiden keskuudessa oikeaoppisuus on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Tästä havaitaan, että suomalaiset pitävät kiinni sellaisista keksinnöistä, joista sanotaan, että älä lähde muuttaman sitä, joka toimii hyvin. Sauna ei siis voi olla kulttuuria, vaan se on vain muuan älykkyyden esille tuoma ilmiö, eikä siinä ole mitään muuta ihmeellistä kuin se, että se on osoitus älystä, joka sinänsä on maailman ihmeellisin asia, koska älyä ei koskaan löydy uskonnoista eikä kulttuureista, puhumattakaan ideologioista.
Kulttuureissa ja uskonnoissa, kuten myös ideologioissa, ihminen joutuu hokemaan muinaisten ihmisten ajatelmia, eli kaikki puhe yksilöllisyydestä on pelkkää itsepetosta niin kauan, kun ihminen uskoo johonkin oppirakennelmaan. Jos kuitenkin olet esittänyt jonkin uuden ajatuksen, niin voisitko edes hieman kauhistua sitä, että olet ryhtynyt harhaoppiseksi, missä ei ole tipan tippaa kulttuuria eikä uskontoa.
Yksilöllisyys ei voi koskaan toteutua kulttuurissa eikä uskonnossa. Ihmisestä voi tulla yksilö vain siten, että hän ei noudata mitään kulttuuria eikä uskontoa. Esimerkiksi nuoret luulevat olevansa yksilöitä matkiessaan muita nuoria. Se on yhtä typerää kuin aikuinen, joka luulee, että noudattaessaan uskomuksia, hän voisi olla oma itsensä. Merkkilenkkareissa teini rehvastelee samalla tavoin kuin joku muslimi koraaanin lauseillaan.
Kaikki, mihin kosketat tai mitä katsot, juontuu uutta luovasta älystä, eli kaikki käsin kosketeltava on pohjimmiltaan harhaoppisuutta ja ei-kulttuuria. Ihmisessä ei ole sellaista aistia, joka voisi aistia uskonnon tai kulttuurin luomuksia, koska niitä ei kertakaikkiaan voi olla olemassa, sillä älykkyys ja kulttuuri ovat toisensa pois sulkevia. Katsot tai muuten vaan aistit vaikka luontoa, niin sekin juontuu vain älystä. Tosin, pitää olla älykäs voidakseen tajuta, että kaikki juontuu älystä, kulttuureja ja uskontoja lukuun ottamatta, koska ne ovat älyttömyyden lepopaikkoja, missä älyllä ei ole sijaa edes majatalossa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti